O ICM     CENTRUM  OBLICZENIOWE     DZIAŁALNOŚĆ  NAUKOWA     WYDARZENIA     EDUKACJA     ARCHIWUM
Matematyczne modelowanie przepływów krwi
ICM Wydarzenia Seminaria
   STRONA GŁÓWNA   |   NAPISZ DO NAS LIST   |   MAPA SERWISU   |
Seminarium Przetwarzania Obrazów w Medycynie
Program Badań Atmosfery
Matematyczne modelowanie przepływów krwi
Genomika
Technologie gridowe w ICM
Dynamika sieci złożonych
Seminaria robocze grupy KDM

MATEMATYCZNE MODELOWANIE PRZEPŁYWÓW KRWI

Układ krążenia krwi jest jednym z najważniejszych układów fizjologicznych ze względu na jego rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania wszystkich pozostałych organów. Jego wady i schorzenia są, niestety, jedną z czołowych przyczyn śmierci i kalectwa. Matematyczne modelowanie przepływów krwi jest obecnie ukierunkowane nie tylko na opis prawidłowego funkcjonowania tego układu, lecz również na badanie przyczyn jego schorzeń oraz na optymalizację zabiegów leczniczych. Tematyka seminarium obejmuje przede wszystkim modele przepływu krwi w dużych naczyniach krwionośnych (równania Naviera-Stokesa) oraz w ich kardiochirurgicznych modyfikacjach. Omawiane są również problemy związane z biologicznymi i fizyko-chemicznymi własnościami krwi i jej oddziaływaniem ze ścianami naczyń krwionośnych (proces krzepnięcia, powstawanie blaszek miażdżycowych, itp.)

REFERATY WYGŁOSZONE W CYKLU SEMINARYJNYM "MATEMATYCZNE MODELOWANIE PRZEPŁYWÓW KRWI":

6 listopada 2000
Dr Jeremi Kay Mizerski (Klinika Kardiochirurgii Centralny Szpital Kliniczny MSWiA)
Prezentacja retrospektywnych danych klinicznych po operacjach paliatywnych zespoleń systemowo-płucnych

11 stycznia 2001
Mgr inż. Piotr Olszewski (Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej)
Przykłady sposobów modelowania zespoleń kardiochirurgicznych z niezmiennymi w czasie wymuszeniami zewnętrznymi i nieodkształcalnymi naczyniami

25 stycznia 2001
Dr inż. Anna Trykozko (ICM, Uniwersytet Warszawski)
Modelowanie zespoleń kardiochirurgicznych - model pulsacyjny dwukierunkowego zespolenia żylno-płucnego

16 marca 2001
mgr Zbigniew Małota (Instytut Protez Serca, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii)